Vishay/Dale RL07S251GB14
RL07S251GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S251GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 250 OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S251GB14.pdf
Availability of RL07S251GB14
QUANTITY
RL07S251GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S251GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S251GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S251GB14
Related LinksRL07S2, RL07S251GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S251GB14 Details Description
Related parts for RL07S251GB14
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD PCI 184PS .05 3.3V datasheet.pdf
TRANS 2NPN 45V 0.1A SOT963 datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 103VC DO204AC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS 10.16MM datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
T3/E3 TRANSFORMER datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
TRANS PNP DARL 100V 8A TO220 datasheet.pdf