Vishay/Dale RL07S473GB14
RL07S473GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL07S473GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 47K OHM 1/4W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL07S473GB14.pdf
Availability of RL07S473GB14
QUANTITY
RL07S473GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL07S473GB14
Internal Part NumberEIS-RL07S473GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/01, RL07
PackagingBulk
Resistance (Ohms)47k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL07S473GB14
Related LinksRL07S4, RL07S473GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL07S473GB14 Details Description
Related parts for RL07S473GB14
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10V 20% 1411 datasheet.pdf
IC A/D CONV 2CH 12BIT 10-MSOP datasheet.pdf
RES SMD 432K OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT 5V datasheet.pdf
RES 5.1 OHM 3W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
SURFACE MOUNT BACKLIGHT datasheet.pdf
HEADER TURRET 2.54MM datasheet.pdf