Nichicon UVP1J220MPD1TA
UVP1J220MPD1TA picture photo
Mfg. Part Number
UVP1J220MPD1TA
Brief Description
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Datasheet Download
UVP1J220MPD1TA.pdf
Availability of UVP1J220MPD1TA
QUANTITY
UVP1J220MPD1TA Order Process
Ship out your order
Specifications of UVP1J220MPD1TA
Internal Part NumberEIS-UVP1J220MPD1TA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
SeriesVP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage Rating63V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypeBi-Polar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current95mA
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UVP1J220MPD1TA
Related LinksUVP1J22, UVP1J220MPD1TA Datasheet, Nichicon Distributor
UVP1J220MPD1TA Details Description
Related parts for UVP1J220MPD1TA
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 23.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 93.1 OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
IC MCU 48KB LS/HS SWITCH 48LQFP datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf