Yageo RL0805FR-070R56L
RL0805FR-070R56L picture photo
Mfg. Part Number
RL0805FR-070R56L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RL0805FR-070R56L.pdf
Availability of RL0805FR-070R56L
QUANTITY
RL0805FR-070R56L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0805FR-070R56L
Internal Part NumberEIS-RL0805FR-070R56L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0805FR-070R56L
Related LinksRL0805FR, RL0805FR-070R56L Datasheet, Yageo Distributor
RL0805FR-070R56L Details Description
Related parts for RL0805FR-070R56L
THYRISTR SIBOD 340V 250A DO201AD datasheet.pdf
TRANSISTOR NPN 1GHZ SOT-143R datasheet.pdf
HEADLIGHT KRYPTON 51LM AA(4) datasheet.pdf
RES SMD 51 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 22POS 3.81MM datasheet.pdf
RES 3.66K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 8A 32VAC/VDC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH SLIDE DPDT 3A 125V datasheet.pdf