Yageo RL0805FR-070R68L
RL0805FR-070R68L picture photo
Mfg. Part Number
RL0805FR-070R68L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RL0805FR-070R68L.pdf
Availability of RL0805FR-070R68L
QUANTITY
RL0805FR-070R68L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0805FR-070R68L
Internal Part NumberEIS-RL0805FR-070R68L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0805FR-070R68L
Related LinksRL0805FR, RL0805FR-070R68L Datasheet, Yageo Distributor
RL0805FR-070R68L Details Description
Related parts for RL0805FR-070R68L
CONVERTER DC/DC 12V 120W OUT T/H datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1KV 5A SMC datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP FEEDTHRU 10000PF 50V 1206 datasheet.pdf
LED AMBER DIFF 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 150W datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.81MM GREEN datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf