Yageo RL0805JR-070R56L
RL0805JR-070R56L picture photo
Mfg. Part Number
RL0805JR-070R56L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
RL0805JR-070R56L.pdf
Availability of RL0805JR-070R56L
QUANTITY
RL0805JR-070R56L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0805JR-070R56L
Internal Part NumberEIS-RL0805JR-070R56L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0805JR-070R56L
Related LinksRL0805JR, RL0805JR-070R56L Datasheet, Yageo Distributor
RL0805JR-070R56L Details Description
Related parts for RL0805JR-070R56L
CONN BNC PLUG R/A 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25 OHM 1% 12.5W datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 40V 5.4A 8SO datasheet.pdf
ASSY, 120 POS PC104 PLUS datasheet.pdf
FIXED IND 640UH 25A 2.6 MOHM TH datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
ER 2C 2#12 SKT PLUG datasheet.pdf
34 MHz, CBFET Fast Settling Op Amp IC datasheet.pdf