Susumu RL0816S-150-F
RL0816S-150-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-150-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 15 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-150-F.pdf
Availability of RL0816S-150-F
QUANTITY
RL0816S-150-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-150-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-150-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-150-F
Related LinksRL0816, RL0816S-150-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-150-F Details Description
Related parts for RL0816S-150-F
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 10POS VERT 5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SCKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 5 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
TVS DIODE 300VWM SMCJ datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 108MHZ 8VDFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156" datasheet.pdf
CIR 55C 55#16 PIN PLUG datasheet.pdf
RES SMD 107 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf