Susumu RL0816S-1R0-G
RL0816S-1R0-G picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-1R0-G
Brief Description
RES SMD 1 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-1R0-G.pdf
Availability of RL0816S-1R0-G
QUANTITY
RL0816S-1R0-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-1R0-G
Internal Part NumberEIS-RL0816S-1R0-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-1R0-G
Related LinksRL0816, RL0816S-1R0-G Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-1R0-G Details Description
Related parts for RL0816S-1R0-G
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
CAP CER 680PF 3KV Y5V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 16.5W datasheet.pdf
ANT YAGI UHF ECO 406-420MHZ 15" datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 6.8K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS CABLE PIN datasheet.pdf