Susumu RL0816S-R51-F
RL0816S-R51-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R51-F
Brief Description
RES SMD 0.51 OHM 1% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R51-F.pdf
Availability of RL0816S-R51-F
QUANTITY
RL0816S-R51-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R51-F
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R51-F
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.51
Tolerance±1%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R51-F
Related LinksRL0816, RL0816S-R51-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R51-F Details Description
Related parts for RL0816S-R51-F
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20DIP datasheet.pdf
CABLE DUCT 25MMX60MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN TERM CRIMP 22-26 AWG GOLD datasheet.pdf
0.5W DC/DC-CONVERTER ECONOLINE datasheet.pdf
IC AMP GPS LNA ANT BYPASS SW WLP datasheet.pdf
TERM MARKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf