Vishay/Dale RWR81N1R00FMS73
RWR81N1R00FMS73 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R00FMS73
Brief Description
RES 1 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R00FMS73.pdf
Availability of RWR81N1R00FMS73
QUANTITY
RWR81N1R00FMS73 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R00FMS73
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R00FMS73
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R00FMS73
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R00FMS73 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R00FMS73 Details Description
Related parts for RWR81N1R00FMS73
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC UNIV BUS DVR 18BIT 56TVSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 136POS 1MM DUAL SMD datasheet.pdf
RES SMD 9.1K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ENERGY METERING 3PH 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 800MA 860 MOHM datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE TEARDROP NAT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 50K OHM 1% 10W datasheet.pdf