Susumu RL0816S-R56-G
RL0816S-R56-G picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R56-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R56-G.pdf
Availability of RL0816S-R56-G
QUANTITY
RL0816S-R56-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R56-G
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R56-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R56-G
Related LinksRL0816, RL0816S-R56-G Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R56-G Details Description
Related parts for RL0816S-R56-G
CABLE TIE STD FLORESC YEL 7.4" datasheet.pdf
HEATSINK ALUM BLACK SMD datasheet.pdf
RES SMD 470K OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS .100" DBL SMD datasheet.pdf
RES SMD 147 OHM 1% 1/8W 0603 datasheet.pdf
SPACER - CYLINDER datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 100VDC 2DIP datasheet.pdf
100 PLUG VT 095 30AU datasheet.pdf
FEED THRU CAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 20POS INLINE SKT datasheet.pdf