Susumu RL0816S-R56-G
RL0816S-R56-G picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R56-G
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.56 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R56-G.pdf
Availability of RL0816S-R56-G
QUANTITY
RL0816S-R56-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R56-G
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R56-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.56
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R56-G
Related LinksRL0816, RL0816S-R56-G Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R56-G Details Description
Related parts for RL0816S-R56-G
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CUS.HDR datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/8-27NPT 4-20MA datasheet.pdf
SENSOR CURRENT FLUX 50A AC/DC datasheet.pdf
FILTER EMI 1000 PF C TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 10K OHM 1610 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 5.2PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/4W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 2.8V datasheet.pdf