Susumu RL0816S-R68-G
RL0816S-R68-G picture photo
Mfg. Part Number
RL0816S-R68-G
Brief Description
RES SMD 0.68 OHM 2% 1/5W 0603
Datasheet Download
RL0816S-R68-G.pdf
Availability of RL0816S-R68-G
QUANTITY
RL0816S-R68-G Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816S-R68-G
Internal Part NumberEIS-RL0816S-R68-G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±2%
Power (Watts)0.2W, 1/5W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816S-R68-G
Related LinksRL0816, RL0816S-R68-G Datasheet, Susumu Distributor
RL0816S-R68-G Details Description
Related parts for RL0816S-R68-G
OPTOISO 2.5KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONV DC-DC 48V 65W DUAL SMD STD datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT HS 10-TDFN datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CABLE 5POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE PIN datasheet.pdf
FIXED IND 56NH 400MA 700 MOHM datasheet.pdf
1.0/2.3 PLUG TO PLUG B8212 datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO 192KHZ 24QFN datasheet.pdf