Susumu RL0816T-R039-F
RL0816T-R039-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816T-R039-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.039 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
RL0816T-R039-F.pdf
Availability of RL0816T-R039-F
QUANTITY
RL0816T-R039-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816T-R039-F
Internal Part NumberEIS-RL0816T-R039-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.039
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816T-R039-F
Related LinksRL0816T, RL0816T-R039-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816T-R039-F Details Description
Related parts for RL0816T-R039-F
IC VREF SERIES/SHUNT PROG 8SOIC datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.025DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 280K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY LEVER DP-3POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 500V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES 8.66K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
STRIP UNMARK 7 STD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
LED NEUTRAL WHT 4000K 70CRI 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
1200UF 50V 16X31MM 105C 10000H datasheet.pdf