Susumu RL0816T-R056-F
RL0816T-R056-F picture photo
Mfg. Part Number
RL0816T-R056-F
Brief Description
RES SMD 0.056 OHM 1% 1/4W 0603
Datasheet Download
RL0816T-R056-F.pdf
Availability of RL0816T-R056-F
QUANTITY
RL0816T-R056-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL0816T-R056-F
Internal Part NumberEIS-RL0816T-R056-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.056
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL0816T-R056-F
Related LinksRL0816T, RL0816T-R056-F Datasheet, Susumu Distributor
RL0816T-R056-F Details Description
Related parts for RL0816T-R056-F
CONN SKT .062 SLD POST GOLD datasheet.pdf
RES SMD 56 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf