Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1011-121-R
RL1011-121-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1011-121-R
Brief Description
FIXED IND 120UH 1.35A 2W THT
Datasheet Download
RL1011-121-R.pdf
Availability of RL1011-121-R
QUANTITY
RL1011-121-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1011-121-R
Internal Part NumberEIS-RL1011-121-R
Material - CoreFerrite
Inductance123µH
Tolerance±10%
Current Rating1.19A
Current - Saturation1.35A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)216 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1011-121-R
Related LinksRL1011, RL1011-121-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1011-121-R Details Description
Related parts for RL1011-121-R
PHOTODIODE QUAD TO-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 7.5W 36-72VIN 15VOUT datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
RES 56K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
IC GATE L-MOS SMV datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 18POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 30A TO263AB datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf