Eaton (formerly Cooper Bussmann) RL1011-221-R
RL1011-221-R picture photo
Mfg. Part Number
RL1011-221-R
Brief Description
FIXED IND 220UH 1.0A 2W THT
Datasheet Download
RL1011-221-R.pdf
Availability of RL1011-221-R
QUANTITY
RL1011-221-R Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1011-221-R
Internal Part NumberEIS-RL1011-221-R
Material - CoreFerrite
Inductance223µH
Tolerance±10%
Current Rating831mA
Current - Saturation1A
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)454 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant3MHz
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.374" Dia (9.50mm)
Height - Seated (Max)0.413" (10.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1011-221-R
Related LinksRL1011, RL1011-221-R Datasheet, Eaton (formerly Cooper Bussmann) Distributor
RL1011-221-R Details Description
Related parts for RL1011-221-R
CONN CARDEDGE HSG DUAL 12POS datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4P3T 300MA 115V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
PLUG-INLOW TEMP VERSION WOBBLE datasheet.pdf
RES 10 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf