Bourns Inc. RL110S-101L
RL110S-101L picture photo
Mfg. Part Number
RL110S-101L
Brief Description
FIXED IND 100UH 1.2A 190 MOHM TH
Datasheet Download
RL110S-101L.pdf
Availability of RL110S-101L
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RL110S-101L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL110S-101L
Internal Part NumberEIS-RL110S-101L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyFixed Inductors
SeriesRL110S
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±15%
Current Rating1.2A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)190 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant4.4MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL110S-101L
Related LinksRL110, RL110S-101L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL110S-101L Details Description
Related parts for RL110S-101L
DC/DC CONVERTER 1.2V 8W datasheet.pdf
IC MICROMONITOR 3.3V 5% 8-SOIC datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 4.5MH 3A HORZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 200W datasheet.pdf
CAP CER 30PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 62POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 16POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 18.2OHM 0.25% 0.15W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 500MW DO35 datasheet.pdf
F3SJ-A1127P14 datasheet.pdf
CRYSTAL 32.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf