Bourns Inc. RL110S-561L-RC
RL110S-561L-RC picture photo
Mfg. Part Number
RL110S-561L-RC
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 520MA 1.1 OHM TH
Datasheet Download
RL110S-561L-RC.pdf
Availability of RL110S-561L-RC
QUANTITY
RL110S-561L-RC Order Process
Ship out your order
Specifications of RL110S-561L-RC
Internal Part NumberEIS-RL110S-561L-RC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesRL110S
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±15%
Current Rating520mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.1 Ohm Max
Q @ Freq20 @ 760kHz
Frequency - Self Resonant2MHz
Operating Temperature-30°C ~ 100°C
Frequency - Test1kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL110S-561L-RC
Related LinksRL110S-, RL110S-561L-RC Datasheet, Bourns Inc. Distributor
RL110S-561L-RC Details Description
Related parts for RL110S-561L-RC
LED YEL T1-3/4 FLASHER RT ANG datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 10.1A 13 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 249K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 71.5 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
LED 4X1 EXTENDED R/G,R/G,R/G,R/G datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
ACS TYPE S FUSE ADAPTER 6.25A datasheet.pdf