Yageo RL1206FR-070R39L
RL1206FR-070R39L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206FR-070R39L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RL1206FR-070R39L.pdf
Availability of RL1206FR-070R39L
QUANTITY
RL1206FR-070R39L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206FR-070R39L
Internal Part NumberEIS-RL1206FR-070R39L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±300ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1206FR-070R39L
Related LinksRL1206FR, RL1206FR-070R39L Datasheet, Yageo Distributor
RL1206FR-070R39L Details Description
Related parts for RL1206FR-070R39L
IC DGTL SW 256X256 44-PLCC datasheet.pdf
8302-102 DRAG FINGER datasheet.pdf
IC OSC SILICON PROG TSOT23-6 datasheet.pdf
UM4218 UNIVERSAL CHRYS SPEC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 500W datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 2W 6PVH 6COL WK datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.85A 76 MOHM datasheet.pdf