Vishay/BCcomponents VY2681M29Y5UG63V5
VY2681M29Y5UG63V5 picture photo
Mfg. Part Number
VY2681M29Y5UG63V5
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 680PF 440VAC Y5U RADIAL
Datasheet Download
VY2681M29Y5UG63V5.pdf
Availability of VY2681M29Y5UG63V5
QUANTITY
VY2681M29Y5UG63V5 Order Process
Ship out your order
Specifications of VY2681M29Y5UG63V5
Internal Part NumberEIS-VY2681M29Y5UG63V5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVY2.stp
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVY2
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated440VAC
Temperature CoefficientY5U (E)
Mounting TypeThrough Hole
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
ApplicationsSafety
RatingsX1Y2
Package / CaseRadial, Disc
Size / Dimension0.295" Dia (7.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Thickness (Max)-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Features-
Lead StyleFormed Leads - Kinked
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VY2681M29Y5UG63V5
Related LinksVY2681M2, VY2681M29Y5UG63V5 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
VY2681M29Y5UG63V5 Details Description
Related parts for VY2681M29Y5UG63V5
CONN HEADER .100 DUAL STR 44POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 200 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES 2 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
RES 5 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf