Yageo RL1206FR-7W0R047L
RL1206FR-7W0R047L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206FR-7W0R047L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.047 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1206FR-7W0R047L.pdf
Availability of RL1206FR-7W0R047L
QUANTITY
RL1206FR-7W0R047L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206FR-7W0R047L
Internal Part NumberEIS-RL1206FR-7W0R047L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingDigi-Reel®
Resistance (Ohms)0.047
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1206FR-7W0R047L
Related LinksRL1206FR, RL1206FR-7W0R047L Datasheet, Yageo Distributor
RL1206FR-7W0R047L Details Description
Related parts for RL1206FR-7W0R047L
RES 36K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECT W/RESET 8SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
CONN HEADER 35POS .100 L.585 datasheet.pdf