Yageo RL1206JR-070R03L
RL1206JR-070R03L picture photo
Mfg. Part Number
RL1206JR-070R03L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
RL1206JR-070R03L.pdf
Availability of RL1206JR-070R03L
QUANTITY
RL1206JR-070R03L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1206JR-070R03L
Internal Part NumberEIS-RL1206JR-070R03L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±1200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1206JR-070R03L
Related LinksRL1206JR, RL1206JR-070R03L Datasheet, Yageo Distributor
RL1206JR-070R03L Details Description
Related parts for RL1206JR-070R03L
IC 80C51 MCU 16K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 9 BLACK datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 OLIVE datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 2POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 89.8K OHM 0.1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.18 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf