Yageo RL1210FR-070R2L
RL1210FR-070R2L picture photo
Mfg. Part Number
RL1210FR-070R2L
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1210
Datasheet Download
RL1210FR-070R2L.pdf
Availability of RL1210FR-070R2L
QUANTITY
RL1210FR-070R2L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1210FR-070R2L
Internal Part NumberEIS-RL1210FR-070R2L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±600ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Supplier Device Package1210
Size / Dimension0.122" L x 0.102" W (3.10mm x 2.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1210FR-070R2L
Related LinksRL1210F, RL1210FR-070R2L Datasheet, Yageo Distributor
RL1210FR-070R2L Details Description
Related parts for RL1210FR-070R2L
IC TRANSMITTER 4-20MA 16-SOIC datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 24POS R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
OSC XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
UFDF BECU BF RL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN BNC JACK R/A 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf