Yageo RL1218JK-070R068L
RL1218JK-070R068L picture photo
Mfg. Part Number
RL1218JK-070R068L
Brief Description
RES SMD 0.068 OHM 1W 1812 WIDE
Datasheet Download
RL1218JK-070R068L.pdf
Availability of RL1218JK-070R068L
QUANTITY
RL1218JK-070R068L Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1218JK-070R068L
Internal Part NumberEIS-RL1218JK-070R068L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesChip Resistor
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.068
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±700ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseWide 1812 (4532 Metric), 1218
Supplier Device Package1218
Size / Dimension0.120" L x 0.181" W (3.05mm x 4.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1218JK-070R068L
Related LinksRL1218JK, RL1218JK-070R068L Datasheet, Yageo Distributor
RL1218JK-070R068L Details Description
Related parts for RL1218JK-070R068L
CONN EDGE DUAL .100 DIP 72POS datasheet.pdf
CONN RCPT CAP 12POS R/A TIN datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 20-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOTTD OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 13.3 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 150000UF 20% 50V SCREW datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf