Susumu RL1220S-6R8-F
RL1220S-6R8-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1220S-6R8-F
Brief Description
RES SMD 6.8 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RL1220S-6R8-F.pdf
Availability of RL1220S-6R8-F
QUANTITY
RL1220S-6R8-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220S-6R8-F
Internal Part NumberEIS-RL1220S-6R8-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.8
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220S-6R8-F
Related LinksRL1220, RL1220S-6R8-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1220S-6R8-F Details Description
Related parts for RL1220S-6R8-F
TVS DIODE 102VWM 165VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 5.23KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 53.6K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
LM 5.08/23/90 3.5SN OR BX datasheet.pdf
Connector Socket 94 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
OSC VCTCXO 20.000MHZ CSNWV SMD datasheet.pdf