Susumu RL1220S-R12-F
RL1220S-R12-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1220S-R12-F
Brief Description
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/3W 0805
Datasheet Download
RL1220S-R12-F.pdf
Availability of RL1220S-R12-F
QUANTITY
RL1220S-R12-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220S-R12-F
Internal Part NumberEIS-RL1220S-R12-F
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.12
Tolerance±1%
Power (Watts)0.333W, 1/3W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.020" (0.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220S-R12-F
Related LinksRL1220, RL1220S-R12-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1220S-R12-F Details Description
Related parts for RL1220S-R12-F
RES SMD 680 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ESD HANDLER 12-5/8X6-1/2X1 datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 10POS 1MM SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
T-COUPLE K L=35CM 2M datasheet.pdf
Connector Socket 3 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-3.3V 1W datasheet.pdf