Susumu RL1220T-R024-J
RL1220T-R024-J picture photo
Mfg. Part Number
RL1220T-R024-J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.024 OHM 5% 1/4W 0805
Datasheet Download
RL1220T-R024-J.pdf
Availability of RL1220T-R024-J
QUANTITY
RL1220T-R024-J Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1220T-R024-J
Internal Part NumberEIS-RL1220T-R024-J
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
RoHS InformationCert of RoHS Compliance
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.024
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1220T-R024-J
Related LinksRL1220T, RL1220T-R024-J Datasheet, Susumu Distributor
RL1220T-R024-J Details Description
Related parts for RL1220T-R024-J
TRANS PNP 120V 8A TO220AB datasheet.pdf
RES METAL OX 5W 1 OHM 5% AXL datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER STR DL 24PS GOLD SMD datasheet.pdf
SHIELDED DC MICRO-MIZER datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 0.100 PRESS FIT datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 17 CKTS LGT 152 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT SKT datasheet.pdf