Susumu RL1632R-1R50-F
RL1632R-1R50-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-1R50-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-1R50-F.pdf
Availability of RL1632R-1R50-F
QUANTITY
RL1632R-1R50-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-1R50-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-1R50-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1632R-1R50-F
Related LinksRL1632R, RL1632R-1R50-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1632R-1R50-F Details Description
Related parts for RL1632R-1R50-F
HOOK-UP STRND 10AWG YELLOW 100' datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 2A 20HTSSOP datasheet.pdf
SWITCH BRACKET datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 80HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf
POWER SUPPLY SWITCHING 15V 2W datasheet.pdf
CONN HDR 22POS 0.100 SMD GOLD datasheet.pdf
RES 50K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf