Susumu RL1632R-R082-F
RL1632R-R082-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-R082-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-R082-F.pdf
Availability of RL1632R-R082-F
QUANTITY
RL1632R-R082-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-R082-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-R082-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.082
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1632R-R082-F
Related LinksRL1632R, RL1632R-R082-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1632R-R082-F Details Description
Related parts for RL1632R-R082-F
DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 0.8V/ADJ 0.5A 8UMAX datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 200MA 10 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .050 THRUHL datasheet.pdf
DIODE ZENER 130V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT datasheet.pdf