Susumu RL1632R-R390-F
RL1632R-R390-F picture photo
Mfg. Part Number
RL1632R-R390-F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.39 OHM 1% 1/2W 1206
Datasheet Download
RL1632R-R390-F.pdf
Availability of RL1632R-R390-F
QUANTITY
RL1632R-R390-F Order Process
Ship out your order
Specifications of RL1632R-R390-F
Internal Part NumberEIS-RL1632R-R390-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRL Current Sense Resistors
Featured ProductRL Series - Low Resistance Current Sensors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThin Film
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient0/ +100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL1632R-R390-F
Related LinksRL1632R, RL1632R-R390-F Datasheet, Susumu Distributor
RL1632R-R390-F Details Description
Related parts for RL1632R-R390-F
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 15A 12V datasheet.pdf
TRANS PNP 300V 0.2A SOT89 datasheet.pdf
FUSE MOD 1000A 700V BLADE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 6.3V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 390 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
OSC VCTCXO 698.812334MHZ SMD datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A POWIR 34 datasheet.pdf