Vishay/Dale RL20S111JRSL
RL20S111JRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S111JRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 110 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S111JRSL.pdf
Availability of RL20S111JRSL
QUANTITY
RL20S111JRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S111JRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S111JRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S111JRSL
Related LinksRL20S1, RL20S111JRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S111JRSL Details Description
Related parts for RL20S111JRSL
IDC CABLE - MCS34K/MC34M/X datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 2A TO-92 datasheet.pdf
CABLE FIBER OPTIC DUPLEX 3' datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 24POS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR XR16M580-A 32QFN datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 510MA 1.48 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 5.62K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 38 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 50POS VERT datasheet.pdf