Vishay/Dale RL20S113GRSL
RL20S113GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S113GRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 11K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S113GRSL.pdf
Availability of RL20S113GRSL
QUANTITY
RL20S113GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S113GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S113GRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S113GRSL
Related LinksRL20S1, RL20S113GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S113GRSL Details Description
Related parts for RL20S113GRSL
RES SMD 2.74M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 5% 2W J LEAD datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3.3V SC70 datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RUBBER PLUG FOR SEALED CONN. datasheet.pdf
CONN HDR 32POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.19A 147 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN TERM TIN 18/20AWG datasheet.pdf
LED COB CX1510 4000K WHITE SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 4KV AXIAL datasheet.pdf