Vishay/Dale RL20S133GRE6
RL20S133GRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S133GRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 13K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S133GRE6.pdf
Availability of RL20S133GRE6
QUANTITY
RL20S133GRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S133GRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S133GRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S133GRE6
Related LinksRL20S1, RL20S133GRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S133GRE6 Details Description
Related parts for RL20S133GRE6
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC AC/DC CONV -5V 500MA SIP12 datasheet.pdf
IC REG LDO 4.1V 0.8A SOT89-5 datasheet.pdf
LED SUPPLY CC AC/DC 3-36V 350MA datasheet.pdf
VARISTOR 31.05V 100A 0805 datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
TFLEX HR290 9" X 9" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf