Vishay/Dale RL20S150JB14
RL20S150JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S150JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 15 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S150JB14.pdf
Availability of RL20S150JB14
QUANTITY
RL20S150JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S150JB14
Internal Part NumberEIS-RL20S150JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S150JB14
Related LinksRL20S1, RL20S150JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S150JB14 Details Description
Related parts for RL20S150JB14
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 40DIP datasheet.pdf
CONNECTOR RECEPT 6POS STR datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.25GHZ 994FCCBGA datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 16POS datasheet.pdf
CAP CER 1UF 25V JB 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 14 datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 10POS datasheet.pdf
DSUB 17W5 F PCB CLIN 50OHM G datasheet.pdf
RES SMD 4.99 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf