Vishay/Dale RL20S183GBSL
RL20S183GBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S183GBSL
Brief Description
RES 18K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S183GBSL.pdf
Availability of RL20S183GBSL
QUANTITY
RL20S183GBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S183GBSL
Internal Part NumberEIS-RL20S183GBSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)