Vishay/Dale RL20S221GR36
RL20S221GR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S221GR36
Brief Description
RES 220 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S221GR36.pdf
Availability of RL20S221GR36
QUANTITY
RL20S221GR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S221GR36
Internal Part NumberEIS-RL20S221GR36
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)220
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S221GR36
Related LinksRL20S2, RL20S221GR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S221GR36 Details Description
Related parts for RL20S221GR36
CONN HDR 6POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 1A 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 820 OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
SURFACE LS BELT 3X132" S SFN datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 13.32K OHM 1/4W 1206 datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
SAFE VERSION 28II W/ETL APPROVAL datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 49.9 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf