Vishay/Dale RL20S222GB14
RL20S222GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S222GB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.2K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S222GB14.pdf
Availability of RL20S222GB14
QUANTITY
RL20S222GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S222GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S222GB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.2k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S222GB14
Related LinksRL20S2, RL20S222GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S222GB14 Details Description
Related parts for RL20S222GB14
CABINET CLASSIC II 28.06" BLUE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 SQ WW datasheet.pdf
CAP CER 33PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 50V U2J 0603 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.91K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 7PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf