Vishay/Dale RL20S224JB14
RL20S224JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S224JB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 220K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S224JB14.pdf
Availability of RL20S224JB14
QUANTITY
RL20S224JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S224JB14
Internal Part NumberEIS-RL20S224JB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)220k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S224JB14
Related LinksRL20S2, RL20S224JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S224JB14 Details Description
Related parts for RL20S224JB14
LED ARRAY 2.5X5MM 12-SEG SUP RED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP FILM 10UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
0600 STRIP-LINE HDR COINED CNTCT datasheet.pdf
RES SMD 4.99KOHM 0.01% 0.3W 2010 datasheet.pdf
POT 5K OHM 100W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
MICRO 21C P 18" WHT JACKS NI datasheet.pdf
CONN FBDIMM DDR2 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf