Vishay/Dale RL20S242JB14
RL20S242JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S242JB14
Brief Description
RES 2.4K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S242JB14.pdf
Availability of RL20S242JB14
QUANTITY
RL20S242JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S242JB14
Internal Part NumberEIS-RL20S242JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.4k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S242JB14
Related LinksRL20S2, RL20S242JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S242JB14 Details Description
Related parts for RL20S242JB14
IDC CABLE - MKS60K/MC60F/MPR60K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 50V NP0 1825 datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 288-FCBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS INLINE W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RAD-ADP-RSMA/M-RSMA/F-90 datasheet.pdf
FUSE 400A 1000V 3L PV BOLT-IN VE datasheet.pdf