Vishay/Dale RNC55J1354BSBSL
RNC55J1354BSBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J1354BSBSL
Brief Description
RES 1.35M OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J1354BSBSL.pdf
Availability of RNC55J1354BSBSL
QUANTITY
RNC55J1354BSBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J1354BSBSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J1354BSBSL
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.35M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J1354BSBSL
Related LinksRNC55J1, RNC55J1354BSBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J1354BSBSL Details Description
Related parts for RNC55J1354BSBSL
CONN HEADER .100 SINGL STR 7POS datasheet.pdf
IC 300MA POWER DIST SW 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 500V X7R 1812 datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 20pF 30 Ohm -40°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
RES 8.20K OHM 3W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 481 OHM 0.01% 0.15W 0603 datasheet.pdf