Vishay/Dale RL20S244GRSL
RL20S244GRSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S244GRSL
Brief Description
RES 240K OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S244GRSL.pdf
Availability of RL20S244GRSL
QUANTITY
RL20S244GRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S244GRSL
Internal Part NumberEIS-RL20S244GRSL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S244GRSL
Related LinksRL20S2, RL20S244GRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S244GRSL Details Description
Related parts for RL20S244GRSL
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TO220AC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 90NS 40TSOP datasheet.pdf
SWITCH SPDT 5A 125V ROLLER PLNGR datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 0.8A SC73 datasheet.pdf
EDGECARD CONN 8POS 2ROW .156" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
LED ARRAY XLAMP CXA1816 WHITE datasheet.pdf
CONN HEADE T/H TIN datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 0.3A DFN0806-3 datasheet.pdf