Vishay/Dale RL20S271JB14
RL20S271JB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S271JB14
Brief Description
RES 270 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S271JB14.pdf
Availability of RL20S271JB14
QUANTITY
RL20S271JB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S271JB14
Internal Part NumberEIS-RL20S271JB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)270
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S271JB14
Related LinksRL20S2, RL20S271JB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S271JB14 Details Description
Related parts for RL20S271JB14
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.65V VTH 8-DIP datasheet.pdf
IC COUNTER/OSC ASYNC BIN 16TSSOP datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 3POS WALLMNT SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 21MM datasheet.pdf
Connector Receptacle 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CELLULAR ROUTER EMEA/APAC WR41 datasheet.pdf
26500 16C 16#16 S TH RECP WC datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 35 V datasheet.pdf