Vishay/Dale RL20S332JR36
RL20S332JR36 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S332JR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.3K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S332JR36.pdf
Availability of RL20S332JR36
QUANTITY
RL20S332JR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S332JR36
Internal Part NumberEIS-RL20S332JR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.3k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S332JR36
Related LinksRL20S3, RL20S332JR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S332JR36 Details Description
Related parts for RL20S332JR36
IC REG LDO 2.5V 0.5A TO220-3 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 150POS 0.8MM GOLD SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 100 OHM .1% 10 PPM 1/8W datasheet.pdf
TBC PIN ASSY 3 ROW 240 POS datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
SERIAL CONVERT MOD RS232C/RS485 datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf