Vishay/Dale RL20S472JRE6
RL20S472JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S472JRE6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S472JRE6.pdf
Availability of RL20S472JRE6
QUANTITY
RL20S472JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S472JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S472JRE6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S472JRE6
Related LinksRL20S4, RL20S472JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S472JRE6 Details Description
Related parts for RL20S472JRE6
CAP ALUM 68UF 20% 63V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC VOLT DETECT N-CH 20V SOT23-5 datasheet.pdf
RES 9.09K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED 5MM VERT HE DIFF RED PC MNT datasheet.pdf
RES 1 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 5% 280W datasheet.pdf