Vishay/Dale RL20S472JRE6
RL20S472JRE6 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S472JRE6
Brief Description
RES 4.7K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S472JRE6.pdf
Availability of RL20S472JRE6
QUANTITY
RL20S472JRE6 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S472JRE6
Internal Part NumberEIS-RL20S472JRE6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.7k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S472JRE6
Related LinksRL20S4, RL20S472JRE6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S472JRE6 Details Description
Related parts for RL20S472JRE6
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.5V 1A SYNC 6USMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 15VIN 15VOUT datasheet.pdf
FLIGHTSTICK PRO datasheet.pdf
RES 160 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
Connector Socket 29 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
XLAMP CXA 1304 LED datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125" datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 100W datasheet.pdf