Vishay/Dale RL20S752JBSL
RL20S752JBSL picture photo
Mfg. Part Number
RL20S752JBSL
Brief Description
RES 7.5K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
RL20S752JBSL.pdf
Availability of RL20S752JBSL
QUANTITY
RL20S752JBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S752JBSL
Internal Part NumberEIS-RL20S752JBSL
PackagingBulk
Resistance (Ohms)7.5k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S752JBSL
Related LinksRL20S7, RL20S752JBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S752JBSL Details Description
Related parts for RL20S752JBSL
CONN HEADER .100 SINGL R/A 35POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
IC SWITCH LOAD FULL FUNC SC70-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 55POS + 3PWR TYPE M datasheet.pdf
NTC0805 5% 10K datasheet.pdf
CAP ALUM 18000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 13POS PIN datasheet.pdf
TRANSFER BEAM EXTENSION datasheet.pdf
MULTI-PAIR 8COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
RES SMD 597K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf