Vishay/Dale RL20S820GB14
RL20S820GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S820GB14
Brief Description
RES 82 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S820GB14.pdf
Availability of RL20S820GB14
QUANTITY
RL20S820GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S820GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S820GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)82
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S820GB14
Related LinksRL20S8, RL20S820GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S820GB14 Details Description
Related parts for RL20S820GB14
DIODE GEN PURP 400V 16A DO203AA datasheet.pdf
THYRISTOR SIBOD 110V 100A DO-15 datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 UNF 4-20 MA datasheet.pdf
CONN RCPT 6 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO18 0.140" datasheet.pdf
RES 50 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 305 TYPE D 33POS datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 15A 125V datasheet.pdf