Vishay/Dale RNR50H1003BRR36
RNR50H1003BRR36 picture photo
Mfg. Part Number
RNR50H1003BRR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 100K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNR50H1003BRR36.pdf
Availability of RNR50H1003BRR36
QUANTITY
RNR50H1003BRR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNR50H1003BRR36
Internal Part NumberEIS-RNR50H1003BRR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNR50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNR50H1003BRR36
Related LinksRNR50H1, RNR50H1003BRR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNR50H1003BRR36 Details Description
Related parts for RNR50H1003BRR36
CONN EDGECARD 12POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN SMP JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 121XBGA datasheet.pdf
HEX DRIVE CBL ASSY NUT FOR M12 datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 3W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
381 TB PLU PLU W/HANDLE datasheet.pdf
RING CORE DBL CHOKE 1.5MH 20A datasheet.pdf