Vishay/Dale RL20S821GB14
RL20S821GB14 picture photo
Mfg. Part Number
RL20S821GB14
Brief Description
RES 820 OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
RL20S821GB14.pdf
Availability of RL20S821GB14
QUANTITY
RL20S821GB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RL20S821GB14
Internal Part NumberEIS-RL20S821GB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-22684/02, RL20
PackagingBulk
Resistance (Ohms)820
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.145" Dia x 0.375" L (3.68mm x 9.53mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RL20S821GB14
Related LinksRL20S8, RL20S821GB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RL20S821GB14 Details Description
Related parts for RL20S821GB14
PROTECT HEADER STRGT 26 CONTACT datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.75V SOT23-5 datasheet.pdf
LED CBI 5MM AMB TINT DIFF 20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 66MHZ 8UDFN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HARDWARE REPLACEMENT PANELS datasheet.pdf
CONN HAN BASE W/ADAPTER 2X1" NPT datasheet.pdf
CONN HSG JACK 13POS INLINE PIN datasheet.pdf
CTV 22C 22#22D SKT J/N RECP datasheet.pdf
9.8V LOW POWER PRECISION REFERENCE SOURCE IC datasheet.pdf